17 Eylül 2012 Pazartesi

Keşan Saros Dağ Bisikleti Festivali Forma Tasarımı

Keşan Saros Dağ Bisikleti Festivali Formasının ilk taslağını çizdiğim küçük eskiz defterim.. "HerGünBirÇizimDefteri" adlı başlıkta bu deftere yaptığım diğer çizimlerimi de görebilirsiniz. 

Keşan Saros Mountain Bike Festival Jersey Sketch A5

Her zaman elinizin altında bir defter ve bir kalem bulunmasında fayda var. Formanın ilk taslaklarını İpsala'da bir akşam yemeğinden sonra karaladım. Uzun bir süredir festival forması için ne yapabilirim diye düşünüyordum. Saros körfezinin denize inen çam ormanları, deniz altı zenginliği aklıma ilk gelen konulardı. Saros Körfezi ile ilgili araştırmalar yaparken denizlerde bilinçsiz avcılık sonucu nesli tükenmekte olan orfoz balığının hikayesi ilgimi çekti. Onu da bir şekilde konuya dahil etmeyi düşünüyordum. Bisikletinin üzerinde midyeden kaskıyla bir orfoz balığı festival logosu bile olabilirdi.. Zaman gittikçe azalıyordu gönlüm orjinal çizimlerimden oluşan özel bir forma tasarlamaktaydı ama ilk defa böyle birşey yapacağım için hem heyecanlıydım hemde istediğim sonucu alamamaktan korkuyordum. Bir yerden başlamak gerekiyordu..

 Keşan Saros Mountain Bike Festival Jersey Sketch A3

Festivale çok az bir zaman kalmıştı, tam olarak nereden başlayacağımı bile bilmiyordum. İlk olarak eskiz desfterimdeki taslağı büyük boy bir deftere çizdim.

 Keşan Saros Mountain Bike Festival Jersey Sketch

Daha sonra yaptığım çizimin fotoğrafını çekerek bilgisayarıma aktardım. Gerekli programları kullanarak çizim işlemini dijital olarak yeniden yaptım. Aslında en iyisi bu işlemi vektör tabanlı bir program ile gerçekleştirmekti ama bu konuda pek deneyimim olmadığı için her zaman bildiğim Photoshop programını kullandım.

 Keşan Saros Mountain Bike Festival Jersey Digital Paint

Bir kaç denemeden sonra işler yoluna girmeye başladı. Bütün nesneleri ayrı birer katman olarak çizmem gerekti. Böylece renklendirme ve detay ekleme işleri daha kolay olacaktı. Aşağıdaki resimde çalıştığım ekrana bakabilirsiniz. Yaklaşık 50 farklı katman oluştu. Ön plandaki otlar, yosunlar, zemin, arka plandaki otlar, deniz, dalgalar, ağaçlar, içinde bisiklet parçaları olan sandık, çadır, tabela, kumsal, kumsalın üzerindeki şeyler vs.


Orfoz balığının aslına sadık kaldığımda çok sevimsiz bir balık orataya çıkıyordu, ben de onu biraz karikatürize etmeye çalıştım.. Sonuç olarak böyle birşey ortaya çıktı.

 Keşan Saros Mountain Bike Festival Logo

Aşağıda dijital olarak çizip, renklendirme ve detay ekleme işlemlerinden sonraki halini görüyorsunuz..
 Festival Logo
Forma için hazırladığım çalımayı kalıba uygun hale getirdikten sonra, formanın tahmini görüntüsünü de baskıyı yapacak arkadaşlara yardımcı olması için hazırladım. Aşağıdaki resmi fareniz yardımıyla yaklaştırabilirsiniz..

İlk deneme baskısı yapıldığında büyük bir heyecanla formacıya gittim. Günlerdir bilgisayar başında uğraştığım tasarımımın basılmış halini görünce ne kadar mutlu olduğumu anlatamam..

Keşan Saros Dağ Bisikleti hakkında daha fazla bilgi için http://dogatutkunu.blogspot.com/ adlı bloguma bakabilirsiniz..

1 yorum:

  1. Festivale katılmak büyük bir keyifti zaten. Bunun yanında böyle bir forma hazırlanmış olması hem festivali özel kıldı hem de katılımcı olarak(kendi adıma) kendimi çok özel hissetmemi sağladı. Seni tanımak ve tasarladığın formayı giymek çok güzel. Ellerine sağlık. Bir konuda bilgi rica edeceğim. Formanın iç yüzündeki metin ve numara fikri nasıl ortaya çıktı?

    YanıtlaSil